- All Products
- Underwater Lighting
- Lumitec SeaBlazeX2
| Color Temp Options | 6000K + BLUE |
| Wattage | 60W |
| Input Voltage (DC) | 10-30V |
| Lumens | 6000 |
| Dimmable | No |
| Timed Toggled Protocol (TTP) | Yes |
| PLI Enabled | Yes |
| Base Type | Surface Mount |
| Color Finish | Bronze |
| IP Grade | IP68 |
| Material | Bronze |
| Diameter (mm) | Ø 98 |
| Depth (mm) | 21.5 |
| INSTRUCTIONS (SeaBlazeX2) | Download |
|---|
6000 Lumens
PLI Enabled (Poco System Compatible)
Easy Surface mount design (3-wire hookup)
Solid Naval Bronze Construction
3 Year Warranty