- All Products
- Solar Lighting
- ATHENA Solar Driveway Light
| Color Temp Options | 3000K | 6000K |
| Color Switchable | Yes |
| Lumen Output (Lm) | 2800 |
| LED Rated Power (Watts) | 18W |
| Color Finish | Black |
| Solar Panel (Watts) | 42W |
| Cell Type | MONO |
| Battery Capacity | 12Ah |
| Charge Time | 4.5 hours |
| Days of Autonomy | 2 - 3 days |
| Discharge Time | >20 hours |
| Battery Lifetime | >3000 cycles |
| Motion Sensor | Microwave |
| Remote Control | Yes | 2.4Ghz |
| Operating Temp | -15℃ ~ +70℃ |
| IP Grade | IP65 |
| Materials | Polycarbonate | Powder coat Aluminum |
| Light Diameter | 600mm |
| Pole Diameter (Spigot) | 76mm |
| Overall Height | 2.9 Meters |
| Pole Can Be Shortened | Yes |
| General Warranty (Years) | 3 Year |
| Battery Warranty | 2 Year |
| DATASHEET (ATHENA) | Download |
|---|
Dual Layer Optics
CCT Switchable (3000K and 6000K)
12Ah LiFeP04 Battery Pack
42W MONO Solar Panel
MPPT Charge Controller
Microwave Motion Sensor
2.7 Meter Decorative Pole
IP65 Waterproof