- All Products
- Down Lights
- NDL Series 20W Down Light
| Color Temp Options | 4000K (natural) |
| Wattage | 20W |
| Input Voltage (AC) | 200 - 240V |
| Lumens | 1650 |
| CRI | >80 |
| Beam Angle Options | 90 Degree |
| Dimmable | Yes |
| IC Rating | IC 4 (Insulation Covered) |
| Base Type | Recessed |
| Color Finish | White |
| IP Grade | IP44 |
| Dimensions (mm) | Ø 190 * 45H |
| Hole Cutout (mm) | Ø 160 ~ 175 |
| Material | Aluminum | Polycarbonate (PC) |