- All Products
- Battery Monitoring
- DRIFTER
| System Compatibility | Stand Alone |
| Input Voltage (DC) | 8 - 15V |
| Voltage Measurement Resolution | <20mV |
| Current Measurement Range | 100A |
| Continuous Current Rating | 80A |
| Current Measurement Resolution | <20mA |
| Monitored Battery Capacity | 7Ah to 999Ah |
| Communication Method | Hard Wired |
| Water Tank Monitoring | Yes |
| Tank Sender Compatibility | Tank Dipper | Tank Bungs |
| USB Charger | Yes |
| Clock | 12hr or 24hr |
| Back Light | Yes |
| Installation | Wall Mount |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Dimensions (mm) | 149 * 85 * 22 |
FEATURES
Large LCD screen for day and night viewing
Low voltage warning
Water tank monitoring and water pump control switch
Displays remaining time left in battery
Displays battery volts and amps, charge/discharge status, and remaining capacity
Battery Charging and Discharging indicator
USB charging port
Clock and temperature gauge
Battery isolator switch
Compatible with any 12V lead acid battery