- All Products
- Down Lights
- Aurora Dome Light | White+ Red
| Color Temp Options | 6000K + RED |
| Wattage | 4.0W |
| Switched | Yes |
| Input Voltage (DC) | 10-30V |
| CRI | >80 |
| Beam Angle Options | 90 Degree |
| Dimmable | Yes |
| Timed Toggled Protocol (TTP) | No |
| PLI Enabled | No |
| Base Type | Surface Mount |
| Color Finish | White |
| IP Grade | IP67 |
| Material | ABS |
| Diameter (mm) | Ø 100 |
| Depth (mm) | 18 |
| INSTALLATION (AURORA) | Download |
|---|
IP67 Waterproof
Dual Color (White + Red)
Dimmable
Surface Mount Design
The On/Off and Dimming switch is controlled by magnets via the light surround. Twist surround to the Right to activate color and hold to dim. Twist to Left to activate second color and hold to Dim.