- All Products
- Down Lights
- LUMITEC Echo (101227)
| Color Temp Options | 3000K (warm) |
| Wattage | 0.5W |
| Switched | No |
| Input Voltage (DC) | 10-16V |
| CRI | >80 |
| Dimmable | No |
| Timed Toggled Protocol (TTP) | No |
| PLI Enabled | No |
| Base Type | Recessed |
| Color Finish | Brushed |
| IP Grade | IP67 |
| Hole Cutout (mm) | Ø 18 |
| Material | Anodized Aluminum |
| Diameter (mm) | Ø 31 |
| Depth (mm) | 20 |
| INSTALLATION (ECHO) | Download |
|---|