- All Products
- Solar (RV/Marine)
- 300W Pure Sine Power Inverter (12V)
| Rated Power | 300W |
| Peak Power (surge) | 600W |
| Input Voltage | 12V |
| Input Voltage Range (DC) | 10.5 ~ 15.5V |
| Output Voltage | 230vAC |
| Output Waveform | Pure Sine Wave |
| Output Frequency | 50Hz |
| No-Load & Standby Current | 0.3A |
| Waveform Distortion | THD<3%(Linear load) |
| Efficiency | 86% |
| AC Outlets | 1 |
| Remote Switch Panel | No |
| USB Port | Yes |
| Cooling | Intelligent Fan Cooling |
| Protection Functions | Low Voltage | Over Voltage | Over Load | Over Temp | Short Circuit | Input Reverse Polarity |
| Test Cables Included | Yes | 2.5 mm² | Cigar Plug w/ Lead |
| Working Temp | -10°- +50° |
| Weight (Net) | 0.695 KG |
| Dimensions | 208 x 112 x 67mm |
| Warranty | 1 Year |
Pure Sine Wave Output
USB 3.0 Charging Port
Built-In Protection Modes
Intelligent Cooling