- All Products
- Solar (RV/Marine)
- BMPRO - ASPERO
| Charge Current (Solar) | 27A |
| Charge Type | MPPT |
| Max Solar Input (Watts) | 450W |
| Input Voltage (DC AUX) | 10 - 16V |
| Input Voltage (AC) | 230-240vAC |
| Charge Current (AC) | 30A |
| Input Voltage (Solar) | 15 - 25V (max) |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Chemistry | Flooded / AGM / WET | Lithium (LiFeP04) |
| Battery Selection Mode | Manual |
| Smart Connect Ready | Yes |
| Dimensions (mm) | 307 x 206 x 68 (BMS) | 150 x 90 x 15 (Display) |
| Cooling | Thermally Controlled Fan |
| Weight (Kg) | 2 |
Complete power management & monitoring system for RVs
- Monitor battery status & water tank levels
- Multi-input – AC/Solar/DC
- Charges all RV battery types
*Battery chemistry can only be altered or changed with the use of an ASDisplay