- All Products
- Solar (RV/Marine)
- BATTERYPLUS35-II-HA
| Charge Current (Solar) | 30A |
| Input Voltage (AC) | 110-240vAC |
| Charge Current (AC) | 30A |
| Input Voltage (Solar) | 15 - 25V (max) |
| Battery Chemistry | Flooded / AGM / WET | Lithium (LiFeP04) |
| Smart Connect Ready | Yes |
| Low Voltage Disconnect | 10.5V |
| Battery Connect after LVD | 12.8V |
| Cooling | Thermally Controlled Fan |
| Weight (Kg) | 2 |
KEY FEATURES
Total output current 35A
30A multistage battery charger
Inbuilt solar MPPT regulator (420W, 30A, 25V max input)
Distribution board with 12 at 10A and 2 at I5A DC outputs for load connection
Electronic resettable fuses
CAN bus connection for BMPRO accessories
In-built battery management system
Solar and Aux Blending
Auxiliary DC input
Load current limit
Low voltage disconnect
Compatible with lead acid and lithium (LiFePO4) deep cycle batteries
The unit also features a 40A rated uncontrolled +BRK battery output. This output is specifically designed for loads which do not need to be isolated or have a current rating of higher than the inbuilt circuit protection of the individual outputs and have a current rating less than 40 A.
Use it to connect, for example:
Proactive Electronic Stability Control SwayControl
Emergency Trailer Break-Away Safety System TrailSafe
Heaters
Stereo memory
Designed and manufactured in Australia, the slim and sturdy BatteryPlus35-II-HA is fully equipped to charge the current generation of deep cycle batteries. Connect solar panels to the battery management system and power your adventures with renewable energy. Swap your caravan battery to the LiFePO4 deep cycle and harness the benefits of lithium. This high amp battery management system is specially designed to ensure the best performance and longevity of lithium batteries.