- All Products
- Solar (RV/Marine)
- ProBoost40
| Charge Current (Solar) | 40A |
| Charge Type | MPPT |
| Max Solar Input (Watts) | 800W |
| Input Voltage (DC AUX) | 9 - 18V |
| Charge Current (DC-DC) | 40A |
| Input Voltage (Solar) | 10 - 32V (max) |
| Battery Chemistry | Flooded / AGM / WET | Lithium (LiFeP04) |
| Battery Voltage | 12V |
| IP Grade | IP66 |
| Cooling | Self Cooling / Heatsink |
| Dimensions (mm) | 183 x 130 x 43 |
In vehicle multi-stage DC-DC charger
Dual input MPPT solar/aux (alternator)
Multi battery chemistry selector
Suitable for modern smart alternators
IP66 rating – resistant to dust, water and shock damage
Maintains a 100% state of charge of auxiliary batteries
BMPRO signature durability and ease of use