- All Products
- Solar (RV/Marine)
- Victron SmartSolar Regulator 15A MPPT with Bluetooth
| Charge Current (Solar) | 15A |
| Charge Type | MPPT |
| Max Solar Input (Watts) | 220W (12V) | 440W (24V) |
| Input Voltage (Solar) | 75V (max) |
| Battery Chemistry | Flooded / AGM / WET | Lithium (LiFeP04) |
| Battery Voltage | 12V | 24V |
| Battery Selection Mode | Auto Detection |
| Smart Connect Ready | VE-Direct | Bluetooth |
| IP Grade | IP43 |
| Conversion Efficiency (MPPT) | 98% |
| Cooling | Self Cooling / Heatsink |
| Dimensions (mm) | 112.9W x 99.7H x 38.2D |
| Weight (Kg) | 0.6 |
| Manual - Victron MPPT 75/10 to 100/20 | Download |
|---|
- MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
- Programmable battery management
- Adaptive 3-stage battery charging
- Remote Monitoring and Control
- DC Load output
- Bluetooth connection
- Built-In Safety features
- VE.Direct port to connect and be read by a Victron CERBO GX and panel