- All Products
- Batteries
- TERRA25 Lithium Battery + MPPT
| BMS | Yes |
| Dimensions (mm) | 151W x 130L x 110H |
| Nominal Capacity | 25Ah |
| Chemistry | Lithium (LiFeP04) |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Terminal Type | MOLEX |
| Charge Voltage | 14.4V |
| Cut-Off Voltage | 10.0V |
| Charge Current | 5A |
| Warranty | 3 Years |
| Cycle Life | ≥2,000 (100% DOD) |
| Discharge Current | 5A |
| Max. Discharge Current | 10A |
| Weight | 3.37KG |
| Max. Charge Current | 10A |
| TERRA25 DATASHEET | Download |
|---|
- Steel Construction
- Lithium LifeP04 Prismatic
- Built-In MPPT Solar Charging
- UART I/O Comms
- On Board Momentary Voltage Indicator