- All Products
- Cabinet & Ceiling Lights
- Auras 80 - Dual (Red/White)
| Color Temp Options | 6000K + RED |
| Wattage | 1.0W |
| Switched | Yes |
| Input Voltage (DC) | 10-30V |
| Lumens | 155 |
| LED Count | 12 SMD |
| Dimmable | No |
| Base Type | Surface Mount |
| Color Finish | Black |
| IP Grade | IP44 |
| Material | ABS | Polycarbonate (PC) |
| Diameter (mm) | Ø 80 |
| Depth (mm) | 12 |
Dual Color (Red / White)
Surface Mount Design
Low Profile / Compact
Multi-Voltage (10-30vDC)
Single button press Red is the first activated color, or hold the switch for 3 seconds to activate White light.
Red is activated first to maintain night vision, so not to be dazzled by an initial White. To activate White as the first activated color, simply hold the button for 3 seconds from the off state.