- All Products
- Down Lights
- EMANATION 10W Tiltable Down Light
| Color Temp Options | 4000K (natural) |
| Wattage | 10W |
| Input Voltage (AC) | 200 - 240V |
| Lumens | 900 |
| LED Count | 1 (COB) |
| CRI | >96 |
| Beam Angle Options | 60 Degree |
| Dimmable | Yes |
| IC Rating | IC 4 (Insulation Covered) |
| Base Type | Recessed |
| Color Finish | White |
| IP Grade | IP44 |
| Dimensions (mm) | Ø 88 * 65H |
| Hole Cutout (mm) | Ø 65 ~ 75 |
| Material | Glass | Aluminum |