- All Products
- Breakers and Isolators
- High Current DC Circuit Breaker (125A)
| Voltage Type | DC Voltage |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage Rating | 12 - 550V |
| Current Rating | 125A |
| Number of Connections | 2 |
| Number of Potentials | 2 |
| IP Rating | IP20 |
| Insulation Voltage | 1200V |
| Rated Impact Voltage | 8 KV |
| Voltage Impulse Withstand | 3.8 kV |
| Resettable | Yes |
| Operating Temp (max) | -45° ~ +70° |
| Standards | IEC60947-3/GB14048.3 |