- All Products
- Solar (RV/Marine)
- 160W Solar Panel (PERC MONO)
| Maximum Power (Pmax) | 160W |
| Voltage (Vmp) | 18.5V |
| Current (Imp) | 8.70A |
| Voltage (Voc) | 21.80V |
| Current (Isc) | 8.92A |
| Module Efficiency | 19.98% |
| Cell Type | MONO PERC |
| Cable | 4mm (Cross Sectional) |
| Module Dimensions (mm) | 1195 x 670 x 35 |
| Weight (Kg) | 10.0 |
Features
- PERC MONO Cells
- Reinforced frame with aluminum angle
- 35mm Frame with a support surface of 1.2mm thickness
- 4mm2 Twin Red / Black Cable to MC4 from Diode Box