- All Products
- Solar (RV/Marine)
- 20A MPPT Solar Regulator
| Charge Current (Solar) | 20A |
| Charge Type | MPPT |
| Max Solar Input (Watts) | 260W (12V) | 520W (24V) |
| Input Voltage (Solar) | 100V (max) |
| Battery Chemistry | Flooded / AGM / WET | Lithium (LiFeP04) |
| Battery Voltage | 12V | 24V |
| Battery Selection Mode | Manual | Auto Detection |
| IP Grade | IP32 |
| Conversion Efficiency (MPPT) | 99% |
| Cooling | Self Cooling / Heatsink |
| Dimensions (mm) | 150L x 67W x 105H |
| Weight (Kg) | 0.65 |
| MANUAL (MC Series) | Download |
|---|