- All Products
- Solar (RV/Marine)
- AMPTECH 120Ah Lithium Battery LifeP04
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 120Ah |
| Cycle Life | 3000 (100% DOD) | 6000 (80% DOD) |
| BMS | Yes |
| Charge Voltage | 14.4V |
| Charge Current | ≥ 60A |
| Max. Charge Current | 60A |
| Discharge Current | 60A |
| Max. Discharge Current | 120A |
| Cut-Off Voltage | 10.0V |
| Chemistry | Lithium (LiFeP04) |
| Weight | 13.5Kg |
| Terminal Type | M8 |
| Dimensions (mm) | 305L x 169W x 210H |
| Warranty | 3 Years |
| AMPTECH 75Ah Lithium Specs | Download |
|---|
- High Quality BMS with dedicated active Cell balancing
- Premium Cylindrical LiFePO4
- UL1642, IEC62619, IEC62133 listed with Cycle life greater than 6000 times @ 80% DOD\
- Enhanced circuit board protection preventing overcharge, over discharge, short circuit, and cell imbalance
- Reliable and durable internal structure
- Smaller size and less weight – only 3/4 physical size of equivalent AGM battery
- Complete product compliance with certified safety and quality certificates
- Manufactured in ISO-certified facilities and passed EU standards