- All Products
- Solar (RV/Marine)
- BC300 + COMMLINK
| System Compatibility | BP35 (BMS) | J35 (BMS) | Software Rev10 or above |
| Input Voltage (DC) | 8 - 16V |
| Voltage Measurement Resolution | <20mV |
| Current Measurement Range | 300A |
| Continuous Current Rating | 240A |
| Current Measurement Resolution | <150mA |
| Monitored Battery Capacity | 7Ah to 800Ah |
| Communication Method | Bluetooth |
| Installation | Direct Negative Battery Post |
| Dimensions (mm) | 140 * 65 * 18.6 |
| Weight (kg) | 0.52 |
FEATURES
High current/external charge monitoring
Wireless Bluetooth communication to Commlink – easy to install / retrofit
DIY installation and simple pairing procedure
Compatible with Lead Acid and LiFePO4 deep cycle batteries
BATTERY PROPERTIES MONITORED
Voltage
Current (charging / discharging)
Energy usage (Ah)
Temperature (not displayed)