- All Products
- Solar (RV/Marine)
- DRIFTER (BM)
| System Compatibility | Stand Alone |
| Input Voltage (DC) | 8 - 15V |
| Voltage Measurement Resolution | <20mV |
| Current Measurement Range | 100A |
| Continuous Current Rating | 80A |
| Current Measurement Resolution | <20mA |
| Monitored Battery Capacity | 7Ah to 999Ah |
| Communication Method | Hard Wired |
| Water Tank Monitoring | No |
| USB Charger | Yes |
| Clock | 12hr or 24hr |
| Back Light | Yes |
| Installation | Wall Mount |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Dimensions (mm) | 149 * 85 * 22 |
FEATURES
Large LCD screen for day and night viewing
Low voltage warning
Displays remaining time left in battery
Displays battery volts and amps, charge/discharge status, and remaining capacity
Battery Charging and Discharging indicator
USB charging port
Clock and temperature gauge
Battery isolator switch
Compatible with any 12V lead acid battery