- All Products
- Solar (RV/Marine)
- J35D Battery Management
| Charge Current (Solar) | 28A |
| Input Voltage (AC) | 110-240vAC |
| Charge Current (AC) | 30A |
| Input Voltage (Solar) | 15 - 25V (max) |
| Battery Chemistry | Flooded / AGM / WET | Lithium (LiFeP04) |
| Smart Connect Ready | Yes |
| Low Voltage Disconnect | 10.5V |
| Battery Connect after LVD | 12.8V |
| Cooling | Thermally Controlled Fan |
| Weight (Kg) | 2 |
| MANUAL (J35A / J35B-L / J35D) | Download |
|---|
KEY FEATURES
14 x 12VDC outputs
35A maximum output current
30A maximum charging current
Solar 28 Amp
Lithium (LiFePO4) compatible
This product is specifically designed for and exclusively supplied in a range of Jayco recreational vehicles.