- All Products
- Solar (RV/Marine)
- 12.8V/100Ah Victron Lithium SuperPack
| BMS | Yes |
| Dimensions (mm) | 220H x 330L x 172W |
| Chemistry | Lithium (LiFeP04) |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Terminal Type | M8 |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Charge Voltage | 14.4V |
| Cut-Off Voltage | 10.0V |
| Warranty | 3 Years |
| Cycle Life | 2500 Cycles |
| Max. Charge Current | 100A |
| Weight | 14.0Kg |
| Max. Discharge Current | ≤ 100A |