- All Products
- Breakers and Isolators
- AC Isolator Switch - 35A / 1 Pole (IP66)
| Voltage Type | AC Voltage |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage Rating | 250V |
| Current Rating | 35A |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Voltage | 1000V |
| Voltage Impulse Withstand | 2.5kV |
| Dimensions | 161 x 89 x 87 |
| Standards | SAA | RCM | CE |
| DATASHEET (AC Isolator) | Download |
|---|
• High visibility ON/OFF indication
• 4pcs screws for high strength locking
• IP66 & UV Resistance
• Conduit entries on top and bottom
• Pad-lockable handle