- All Products
- Solar (RV/Marine)
- 100W Solar Panel (PERC MONO)
| Maximum Power (Pmax) | 100W |
| Voltage (Vmp) | 18.5V |
| Current (Imp) | 5.4A |
| Voltage (Voc) | 21.6V |
| Current (Isc) | 5.78A |
| Module Efficiency | 19.84% |
| Cell Type | MONO PERC |
| Cable | 4mm (Cross Sectional) |
| Module Dimensions (mm) | 450 x 1126 x 35 |
| Weight (Kg) | 6.3 |
Features
- PERC Solar cells with Shingle Technology
- Reinforced frame with aluminum angle
- 35mm Frame with a support surface of 1.2mm thickness
- 4mm2 Twin Red / Black Cable to MC4 from Diode Box
Advantages
- More Power : Reduced optical and electrical losses. Shadowing also has less effect due to PERC Shingled Cell design.
- Compact : High efficient cells means smaller modules especially when used in Caravan, RV and Marine applications.
- Reduced system cost : High component efficiency reduces floor space, BOS, transportation and operation costs at production level.
- Stability : Enhanced reliability and stability. Significantly reduces hot spot effect.
- Reliability : Avoids cell crack caused by traditional welding process; the components are flexible and compressible, suitable for a variety of harsh environments.
- Performance : 10 year product warranty on materials and workmanship, 25 years linear power output warranty.