- All Products
- Solar (RV/Marine)
- PXSHUNT 500
| System Compatibility | BP35 (BMS) | J35 (BMS) | Software Rev10 or above |
| Input Voltage (DC) | 8 - 16V |
| Voltage Measurement Resolution | <20mV |
| Current Measurement Range | 500A |
| Continuous Current Rating | 500A |
| Current Measurement Resolution | <200mA |
| Monitored Battery Capacity | Up to 1200Ah |
| Communication Method | Hard Wired | CAN Bus |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Dimensions (mm) | PXSHUNT500 : 156 x 46 x 47.5mm | PXGateway : 90 x 52 x 24mm |
| Weight (kg) | 1 |
| PXSHUNT500 Manual | Download |
|---|